This paragraph should be hidden.




Pick up available 09:00 a.m., May 27
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Leviton Decora Edge 15A 3-Way Switch installs faster, safer, and easier thanks to innovative Push, Click, Done technology. The switch’s patent pending, colour-coded lever terminals enable efficient wiring, while its concealed metal parts enhance overall safety. The snap-fit lever doors audibly click when closed to confirm connections are securely made. The unique tongue and groove strap alignment allows for quicker installation on multi-gang boxes. With its sleek Decora styling and innovative features, the Leviton Decora Edge can modernize and simplify the process of 3-way switching.
The Leviton Decora Edge 15A 3-Way Switch is faster, safer, and easier to install with convenient assistance from built-in Push, Click, Done functionality
Patent pending color-coded lever terminals for fast, efficient wiring
No exposed metal parts for enhanced safety
Lever doors have snap feature to assure connection has been made
Audible click confirms lever door is closed
Strap's unique tongue and groove alignment offers quicker trim out on multi-gang installations
| Part Number | E5603-742 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware |
| Accessories List | Mounting Hardware |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | CSA Listed |
| Certifications | CSA Listed |
| Colour | White |
| Colour | White |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
|---|---|
| Electrical Switch Type | Rocker Switch |
| Electrical Switch Type | Rocker Switch |
| Mount Style | Vertical |
| Mount Style | Vertical |
| Number of Switches | 1 |
| Number of Switches | 1 |
| Package Depth (cm) | 4.70 cm |
| Package Depth (cm) | 4.70 cm |
| Package Depth (in) | 1.85 in |
| Package Depth (in) | 1.85 in |
| Package Height (cm) | 11.80 cm |
| Package Height (cm) | 11.80 cm |
| Package Height (in) | 4.65 in |
| Package Height (in) | 4.65 in |
| Package Weight (kg) | 0.14 kg |
| Package Weight (kg) | 0.14 kg |
| Package Weight (lb) | 0.31 lb |
| Package Weight (lb) | 0.31 lb |
| Package Width (cm) | 4.10 cm |
| Package Width (cm) | 4.10 cm |
| Package Width (in) | 1.61 in |
| Package Width (in) | 1.61 in |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Product Height (cm) | 4.10 cm |
| Product Height (cm) | 4.10 cm |
| Product Height (in) | 1.61 in |
| Product Height (in) | 1.61 in |
| Product Length (cm) | 11.80 cm |
| Product Length (cm) | 11.80 cm |
| Product Length (ft) | 0.39 ft |
| Product Length (ft) | 0.39 ft |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Weight (g) | 140.00 g |
| Product Weight (g) | 140.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.14 kg |
| Product Weight (kg) | 0.14 kg |
| Product Weight (lb) | 0.31 lb |
| Product Weight (lb) | 0.31 lb |
| Product Width (cm) | 4.70 cm |
| Product Width (cm) | 4.70 cm |
| Product Width (in) | 1.85 in |
| Product Width (in) | 1.85 in |
| Shape | Rectangle |
| Shape | Rectangle |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
Subtotal for 4 items$75.76

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

