This paragraph should be hidden.








Pick up available 11:00 a.m., May 28
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Leviton 20A-125V Blank Face AFCI offers advanced arc-fault protection to prevent electrical fires. Ideal for applications where outlets aren't needed, its blank face design ensures safety while blending seamlessly with any decor. Perfect for new circuits or replacements, this device combines safety and style.
Identifies potentially dangerous arc-faults and responds by interrupting power
Commercial specification grade
Colour: White
Material: Polycarbonate (PC)
May be used on circuits feeding lighting loads and/or other loads such as smoke detectors where a receptacle is not used
Easily installs as a replacement for a standard receptacle, TEST and RESET button on receptacle face for localized testing
Meets or exceeds UL requirements for tripping time for both series and parallel arcs
| Part Number | AFRBF-732 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Amp Capacity (a) | 20 A |
| Amp Capacity (a) | 20 A |
| Certifications | CSA Listed, UL Listed |
| Certifications | CSA Listed, UL Listed |
| Colour | White |
| Colour | White |
|---|---|
| Electrical Receptacle Type | 120v |
| Electrical Receptacle Type | 120v |
| Maximum Amperage (a) | 20 A |
| Maximum Amperage (a) | 20 A |
| Mount Style | Standard |
| Mount Style | Standard |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 0 |
| Number of Outlets | 0 |
| Number of Poles | 0 |
| Number of Poles | 0 |
| Package Depth (cm) | 4.00 cm |
| Package Depth (cm) | 4.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.57 in |
| Package Depth (in) | 1.57 in |
| Package Height (cm) | 10.80 cm |
| Package Height (cm) | 10.80 cm |
| Package Height (in) | 4.25 in |
| Package Height (in) | 4.25 in |
| Package Weight (kg) | 0.14 kg |
| Package Weight (kg) | 0.14 kg |
| Package Weight (lb) | 0.31 lb |
| Package Weight (lb) | 0.31 lb |
| Package Width (cm) | 4.40 cm |
| Package Width (cm) | 4.40 cm |
| Package Width (in) | 1.73 in |
| Package Width (in) | 1.73 in |
| Plug Type | Not Applicable |
| Plug Type | Not Applicable |
| Primary Material | Polycarbonate |
| Primary Material | Polycarbonate |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Voltage (V) | 125 V |
| Voltage (V) | 125 V |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | Self-Testing | Self-Testing | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features |
| Amp Capacity (a) | 20 A | 20 A |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.