This paragraph should be hidden.



Eco-Max All Purpose Cleaner is your everyday cleaning sidekick in a sustainable Enviro Bottle.This plant-based spray cleaner tackles grease and grime on hard surfaces like countertops, cupboards and floors while deodorizing with its uniquely fresh lemongrass scent. Enjoy using an effective, healthy alternative that makes a positive impact while cleaning non-porous surfaces all over the home. Look for a refill if you need a fresh burst of clean.
Eco-Max All Purpose Cleaner is a high-performance plant-based cleaner that’s tough on dirt and grime
Clean water washable hard surfaces all around the home from countertops and floors to cupboards, appliances, sinks, and more
Enjoy a fresh and therapeutic pure essential oil scent extracted from lemongrass (no harsh fumes)
Made without harsh chemicals, no synthetic fragrance, dyes, or toxic preservatives
Readily biodegradable and septic safe
Not tested on animals, no animal ingredients
Each recycling-friendly bottle is made from 100% recycled plastic (PCR), reducing land fill waste and use of virgin plastics
New ergonomic comfort sprayer with textured finger grips provide better handling
| Part Number | EMAX-01013-NA |
|---|---|
| Product Volume (L) | 0.80 l |
| Chemical Form | Liquid |
| Household Chemical Type | Cleaner |
| Polish Type | No Polish |
| Surface Type | All Purpose |
| Machine Use | Not Applicable |
| Laundry Use | Not Applicable |
| Primary Scent | Fresh |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
|---|---|
| Advanced Features | Ammonia Free, Chlorine Free, Deodorizing, Dilutable, Dye-Free, Eco-Friendly, Not Tested on Animals, Phosphate-Free, Plant-Based, Ready to Use, Septic Safe |
| Chemical Form | Liquid |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Household Chemical Type | Cleaner |
| Laundry Use | Not Applicable |
| Machine Use | Not Applicable |
| Made in Canada | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 7.87 cm |
| Package Depth (in) | 3.10 in |
| Package Height (cm) | 26.67 cm |
| Package Height (in) | 10.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.86 kg |
| Package Weight (lb) | 1.90 lb |
| Package Width (cm) | 9.27 cm |
| Package Width (in) | 3.65 in |
| Polish Type | No Polish |
| Primary Colour | Clear |
| Primary Material | Not Applicable |
| Primary Scent | Fresh |
| Product Height (cm) | 26.67 cm |
| Product Height (in) | 10.50 in |
| Product Length (cm) | 9.27 cm |
| Product Length (ft) | 0.30 ft |
| Product Volume (L) | 0.80 l |
| Product Volume (ml) | 800 ml |
| Product Weight (g) | 864.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.86 kg |
| Product Weight (lb) | 1.90 lb |
| Product Width (cm) | 7.87 cm |
| Product Width (in) | 3.10 in |
| Shelf Life (months) | 24 mo |
| Shelf Life After Opening (Month) | 8 mo |
| Surface Type | All Purpose |
| Sustainability | UL Ecologo Certified |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.