Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Ecarpet Gallery
8 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
Add a touch of panache to your indoor/outdoor space with ECARPETGALLERY Platinum Rug
Soft and durable, perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Transitional blue indoor/outdoor area rug
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.17 in |
| Assembled Length (in) | 59.06 in |
| Assembled Width (in) | 31.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 4.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Braided |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |