Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Ecarpet Gallery
7 ft
5 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
The durable ECARPET Gallery Ceyla Red Indoor Area Rug can quickly add a pop of colour to your home. The rug’s soft pile stands up to regular foot traffic, making it ideal for entryways, kitchens, playrooms, and other busy areas. Available in a range of sizes to fit your living space, this casual rug can coordinate well with any style of décor. The carpet’s rich red hue enlivens tile, wood, or carpet while concealing dirt. Stain-resistant and easy to clean, this rug provides cozy comfort underfoot. Design your home in style with this vibrant accent rug.
Add a touch of contemporary flair to your favourite indoor space with ECARPETGALLERY Ceyla Rug
Soft and durable
Perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Casual contemporary red indoor area rug
Available in a variety of sizes
| Part Number | 351750 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Red |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 86.28 in |
| Assembled Width (in) | 62.76 in |
| Assembled Weight (lb) | 20.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 7 ft |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Red | Brown | Blue | Blue | Gold | |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Persian | Texturized | Texturized |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.
