This paragraph should be hidden.


Pick up available 07:30 p.m., May 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ideal for lawns large and small, this E3 Replacement Spark Plug produces years of reliable performance from your trimmer or chainsaw. E3's DiamondFire technology utilizes an advanced design for quicker starts, improved engine performance, and lower fuel consumption. This spark plug’s efficiency pays for itself by using up to 13% less gas compared to other brands. Ecology reduces toxic emissions by up to 58% compared to other plugs. A set of anti-foul electrodes help maintain a strong spark over the life of the plug, while its design helps limit toxic pollutants released into the environment during operation. All relevant tests were performed per EPA protocol 40 CRF 90 by independent laboratories.
E3 Spark Plug is compatible with Briggs & Stratton OHV lawn mower and tractor engines
Features DiamondFire technology
Provides increased energy, greater efficiency and is more eco-friendly
Designed to increase horsepower and lower emissions
Quicker starts, saves on fuel
Replaces Champion RC12YC, RC14YC
| Part Number | 490-250-0037 |
|---|---|
| Assembled Height (in) | 6.50 in |
| Assembled Length (in) | 0.75 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.33 lb |
| Assembled Width (in) | 4.50 in |
| Fitment Brand-Models | Troy-Bilt|Universal, MTD|Universal |
| Outdoor Power Replacement Part Type | Spark Plug |
| Colour | White |
| Primary Material | Metal |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 16.51 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.54 ft |
| Assembled Height (in) | 6.50 in |
| Assembled Length (cm) | 1.91 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.06 ft |
| Assembled Length (in) | 0.75 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.15 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.33 lb |
| Assembled Width (cm) | 11.43 cm |
| Assembled Width (in) | 4.50 in |
| Assembled Width (mm) | 114.30 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | White |
| Fitment Brand-Models | Troy-Bilt|Universal, MTD|Universal |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Outdoor Power Replacement Part Type | Spark Plug |
| Package Depth (cm) | 1.90 cm |
| Package Depth (in) | 0.75 in |
| Package Depth (in) | 0.75 in |
| Package Height (cm) | 16.61 cm |
| Package Height (in) | 6.54 in |
| Package Height (in) | 6.54 in |
| Package Weight (kg) | 0.06 kg |
| Package Weight (lb) | 0.13 lb |
| Package Weight (lb) | 0.13 lb |
| Package Width (cm) | 11.43 cm |
| Package Width (in) | 4.50 in |
| Package Width (in) | 4.50 in |
| Primary Material | Metal |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.