Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.





Dakota 283
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Dakota 283
Our most versatile kennel. This dog kennel is created for ease of entry for your dog. It can easily fit into any space, and you can access the create from two sides. It is created in one solid piece to hold up on all the adventures you and your dogs take. The Side Entry Dakota 283 kennel is built for medium to large breed dogs with the versatility of access in mind. You will get the proper safe space for your four-legged friend to feel at home.
Dakota 283 2D Side-Entry Framed Door Kennel is Dakota 283's most versatile dog kennel
Kennel provides ease of entry for your dog with access to the crate from two separate sides
Made with solid one-piece construction to hold up on all the adventures you and your dogs take and easily fits into any space or vehicle
G3 side-entry model also offers two paddle locking doors and plenty of ventilation
Clean-up is a snap with the small drain holes in the corners
Feel at ease, knowing that your pet is protected by the highest quality plastic molded kennels available on the market today
Exterior Size: 31 x 21.5 x 29.5-in
Interior Size: 28.9 x 19.6 x 26.25-in
Weight: 43 lb (19.5 kg)
| Part Number | 600217 |
|---|---|
| Recommended Pet Size | M |
| Pet Type | Dog |
| Door Material | Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Primary Material | Plastic |
| Colour | Grey |
| Number of Pieces | 1 |
| Advanced Features | Breathable Ventilation, Lockable |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Assembled Height (in) | 29.50 in |
|---|---|
| Assembled Length (in) | 31.00 in |
| Assembled Width (in) | 21.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 43.00 lb |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor, Travel |
| Closure Type | Latch |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Recommended Pet Size | M | ||||
| Pet Type | Dog | Dog | Dog | Dog | |
| Door Material | Steel | Steel | Steel | Steel |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.
