This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Improve the look of your home's outdoor spaces with the elegant CWI Lighting Windsor 4-Light Black Outdoor Wall Light. This stylish fixture features a sleek black finish that's designed to withstand wet conditions, which makes it ideal for any exterior setting. Additionally, the fixture's compatibility with standard low voltage dimmers allows for customizable lighting to suit your personal preferences.
Outdoor (Wet Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
Black finish
Incandescent bulb not included
| Part Number | 1695W8-4-101 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 66.04 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.17 ft |
| Assembled Height (in) | 26.00 in |
| Assembled Length (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.26 ft |
| Assembled Length (in) | 3 1/8 in |
| Assembled Width (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Width (in) | 3.15 in |
| Assembled Width (mm) | 80.00 mm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Light Bulb Colour(s) | Not Applicable |
| Light Bulb Lumens Output | 300.00 lm |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Lighting Type | Wall Light |
| Maximum Run Time (h) | 50000 h |
| Package Depth (cm) | 74.93 cm |
| Package Depth (in) | 29.50 in |
| Package Height (cm) | 39.12 cm |
| Package Height (in) | 15.40 in |
| Package Weight (kg) | 7.48 kg |
| Package Weight (lb) | 16.49 lb |
| Package Width (cm) | 27.43 cm |
| Package Width (in) | 10.80 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Voltage (V) | 120 V |
$605.13$800.96
