This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Elevate your space with the Stagger Integrated LED Mini Pendant. A fusion of modern design and radiant functionality. Its contemporary and sleek aesthetic, featuring strategically arranged LED lights, adds an artistic touch to any room. With adjustable height options, this chandelier can be tailored to suit various spaces, from cozy dining areas to expansive living rooms. Enjoy modern design in a beautiful black finish, making it a versatile and enduring lighting solution for diverse interior styles.
Black Finish - Integrated LED Bulb Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1588P6-3-101 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.50 ft |
| Assembled Length (in) | 6 in |
| Assembled Width (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Width (in) | 6.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 152.40 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Linear Pendant |
| Fixture Colour | Black |
| Fixture Colour(s) | Black |
| Hanging Method | Wire |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Down |
| Max. Hanging Height (cm) | 350.5 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 138.0 in |
| Maximum Run Time (h) | 50000 h |
| Min. Hanging Height (cm) | 61.0 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 24.0 in |
| Number of Lights | 3 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 43.00 cm |
| Package Depth (in) | 16.93 in |
| Package Height (cm) | 19.00 cm |
| Package Height (in) | 7.48 in |
| Package Weight (kg) | 6.99 kg |
| Package Weight (lb) | 15.41 lb |
| Package Width (cm) | 72.01 cm |
| Package Width (in) | 28.35 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Black |
| Shade Colour/Finish | Black |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 30 W |
$1237.93$1367.96
