This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Discover the Stagger Integrated LED Wall Light, where modern design seamlessly meets ambient radiance. Elevate your living space with its contemporary aesthetic that adds an artistic touch to your walls. The adjustable design allows for personalized placement, making it a versatile lighting solution for various spaces. With its beautiful brass finish, this wall light is an enduring addition that complements any interior style.
Brass Finish - Integrated LED Bulb Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1588W5-1-624 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 12.70 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.42 ft |
| Assembled Length (in) | 5 in |
| Assembled Width (cm) | 10.92 cm |
| Assembled Width (in) | 4.30 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 109.22 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Fixture Colour | Gold |
| Fixture Colour(s) | Brass |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Ambient |
| Number of Lights | 1 |
| Package Depth (cm) | 27.00 cm |
| Package Depth (in) | 10.63 in |
| Package Height (cm) | 16.00 cm |
| Package Height (in) | 6.30 in |
| Package Weight (kg) | 3.09 kg |
| Package Weight (lb) | 6.81 lb |
| Package Width (cm) | 50.01 cm |
| Package Width (in) | 19.69 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Gold |
| Shade Colour/Finish | Gold |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wall Sconce Type | Up Light Sconces |
| Wattage Rating (w) | 10 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm |
$401.93$461.96
