This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
Gold
Please select a Number of Lights to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Medallion Gold Finish - LED Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
|---|---|
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 149.86 cm |
| Assembled Height (ft) | 4.92 ft |
| Assembled Height (in) | 59.00 in |
| Assembled Length (cm) | 40.64 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.33 ft |
| Assembled Length (in) | 16 in |
| Assembled Width (cm) | 40.64 cm |
| Assembled Width (in) | 16.00 in |
| Assembled Width (mm) | 406.40 mm |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Brass |
| Hanging Method | Wire |
| Light Bulb Base Type | G9 |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 386.1 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 152.0 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 81.3 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 32.0 in |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 57.00 cm |
| Package Depth (in) | 22.44 in |
| Package Height (cm) | 54.99 cm |
| Package Height (in) | 21.65 in |
| Package Weight (kg) | 14.00 kg |
| Package Weight (lb) | 30.86 lb |
| Package Width (cm) | 57.00 cm |
| Package Width (in) | 22.44 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Brass |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 7 W |
