Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian

To view detailed part info, choose an available part.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The CURT Semi-Custom 5th Wheel Hardware is specifically designed to provide a sturdy mounting point for 5th wheel base rails and a 5th wheel hitch. It is compatible with select Toyota pickup trucks, with detailed application information available. This product is intended for use in conjunction with CURT base rails #16100 or #16200. If a custom bracket kit is not being used, this hardware is necessary for 5th wheel base rails.
Provides a solid mounting point for 5th wheel base rails and a 5th wheel hitch
Fits specific Toyota pickup trucks (see application information)
Designed to be used in combination with CURT base rails #16100 or #16200
Required for 5th wheel base rails if not using a custom bracket kit
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.45 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 1.00 lb |
| Hitch Class | Class V |
| Manufacturer Part Number | 16302 |
| Package Depth (cm) | 17.78 cm |
| Package Depth (in) | 7.00 in |
| Package Height (cm) | 12.70 cm |
| Package Height (in) | 5.00 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 1.36 kg |
| Package Weight (lb) | 3.00 lb |
| Package Width (cm) | 15.24 cm |
| Package Width (in) | 6.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Trailer Hitch Type | Fifth Wheel |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.