Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.


To view detailed part info, choose an available part.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The CURT 16033 A16 5th Wheel Hitch is designed for the Ford Puck System, with a capacity of 16,000 lbs. Safety tested in accordance with SAE J2638, it features a cast yoke with poly-torsion inserts that suppress shock loads and reduce noise. The fully articulating torsion head ensures controlled coupling and stable towing. It includes a lockable handle that self-resets after uncoupling, high-strength interlocking jaws, and an extra-wide head opening. The hitch offers quick installation and removal, three height adjustment positions, compatibility with kingpin extension boxes, and a durable carbide powder coat finish. A polyethylene lube plate is also included.
CURT 16033 A16 5th Wheel Hitch for Ford Puck System, 16,000 lbs. is tested for safety in accordance with SAE J2638
Cast yoke with poly-torsion inserts to suppress shock loads and reduce noise
Fully articulating torsion head for controlled coupling and stable towing
Lockable handle self-resets to the ready-to-couple position after uncoupling
High-strength, interlocking jaws fully wrap the kingpin to minimize noise
Extra wide head opening for easier coupling
Fast, one-pin head removal makes moving easy with smaller, lighter pieces
Three-position coupling indicator clearly shows coupling status
Quarter-turn anchoring system provides quick installation and removal
Adjustable anchors to eliminate chucking between the legs and puck system
Compatible with kingpin extension boxes, including common pivoting pin boxes
Offers three height adjustment positions to adapt to each unique truck bed
Includes a polyethylene lube plate to eliminate messy grease deposits
Protected by a highly durable carbide powder coat finish
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Gross Tongue Weight Rating (kg) | 1.00 kg |
| Gross Tongue Weight Rating (lb) | 2.20 lb |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 1.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lbs) | 2.20 lb |
| Hitch Class | Class V |
| Manufacturer Part Number | 16033 |
| Package Depth (cm) | 58.42 cm |
| Package Depth (in) | 23.00 in |
| Package Height (cm) | 36.20 cm |
| Package Height (in) | 14.25 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 63.32 kg |
| Package Weight (lb) | 139.60 lb |
| Package Width (cm) | 45.09 cm |
| Package Width (in) | 17.75 in |
| Primary Material | Steel |
| Product Finish | Black Powder Coat |
| Receiver Type | 2" Square |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.