This paragraph should be hidden.













Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Superb ranging accuracy and advanced optics combine to make the best of both worlds in Bushnell’s Fusion X 10X42mm Ranging Binocular. Our HDOS—High-Definition Optical System—provides optimum viewing clarity, while the one-of-a-kind ActivSync™ Display means you’ll never again have trouble reading the ranging readout. Together, they make the Fusion X the one tool every hunter needs.
Bushnell Fusion X Rangefinding Binoculars feature High-Definition Optical System (HDOS) for clarity and low-light performance in the field
Range out to 1 mile with +/- 1 yard accuracy
Active display allows you to see in low-light and day-bright lighting conditions
Near/far ranging modes with bow and rifle ballistic modes
IPX7 rated waterproof construction
| Part Number | FX1042AD |
|---|---|
| Optics Type | Binoculars |
| Maximum Focus Distance (ft) | 5279.99 ft |
| Minimum Focus Distance (ft) | 164.04 ft |
| Ranging Method | Laser |
| Fit | Not Applicable |
| Frame Colour | Black |
| Frame Material | Not Applicable |
| Eyepiece Size (mm) | 0.00 mm |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Product Use(s) | Sporting Events, Nature Viewing, Hunting |
|---|---|
| Accessories List | Manual, Storage Bag, Strap |
| Accessories List | Manual, Storage Bag, Strap |
| Adjustable Eye Cups | Yes |
| Adjustable Eye Cups | Yes |
| Advanced Features | Fog-Proof, Waterproof, Slope Correction |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Assembled Length (cm) | 24.51 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.80 ft |
| Assembled Length (in) | 9.65 in |
| Assembled Length (in) | 9.65 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.32 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.91 lb |
| Assembled Width (cm) | 19.69 cm |
| Assembled Width (in) | 7.75 in |
| Assembled Width (in) | 7.75 in |
| Assembled Width (mm) | 196.90 mm |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Type/Battery Size | CR2 |
| Battery Type/Battery Size | CR2 |
| Display Type | Backlit |
| Display Type | Backlit |
| Eyepiece Size (in) | 0.00 in |
| Eyepiece Size (mm) | 0.00 mm |
| Fit | Not Applicable |
| Frame Colour | Black |
| Frame Material | Not Applicable |
| Laser Class | Not Applicable |
| Laser Class | Not Applicable |
| Lens Type | Not Applicable |
| Lens Type | Not Applicable |
| Magnification | 10x |
| Magnification | 10x |
| Maximum Focus Distance (ft) | 5279.99 ft |
| Maximum Focus Distance (m) | 1609.34 m |
| Minimum Focus Distance (ft) | 164.04 ft |
| Minimum Focus Distance (m) | 50.00 m |
| Night Vision | No |
| Night Vision | No |
| Objective Lens (mm) | 42 mm |
| Optics Type | Binoculars |
| Package Depth (cm) | 12.00 cm |
| Package Depth (in) | 4.72 in |
| Package Height (cm) | 8.00 cm |
| Package Height (in) | 3.15 in |
| Package Weight (kg) | 1.32 kg |
| Package Weight (lb) | 2.91 lb |
| Package Weight (lb) | 2.91 lb |
| Package Width (cm) | 10.00 cm |
| Package Width (in) | 3.94 in |
| Precision (ft) | 3.28 ft |
| Precision (ft) | 3.28 ft |
| Precision (m) | 1.00 m |
| Product Use(s) | Sporting Events, Nature Viewing, Hunting |
| Ranging Method | Laser |
| Shape | Not Applicable |
| Shape | Not Applicable |
| Size Lens Bridge (mm) | 30 mm |
| Size Lens Bridge (mm) | 30 mm |
| UPV Rating | 0 |
| UPV Rating | 0 |
| Viewing Angle | 60 ° |
| Viewing Angle | 60 ° |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.