Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.














Pick up available 09:00 a.m., May 12
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Advance Micro Reflex Sight is the smallest, lightest red dot in the Bushnell AR Optics family, and packs big performance into a compact package. It projects a 5-MOA dot through rugged optics, and is compatible with a large selection of rifles and semiautomatic pistols, including the MEOPTA standard, which is found on (among others) the Glock® MOS Mount Plate #1. The Bushnell AR Optics Advance Micro Reflex Sight is THE choice for lightweight performance.
Bushnell 1x Advance Micro Reflex Sight is compatible with pistols and rifles
Black with 5 MOA Dot reticle
Waterproof construction
O-ring sealed optics stay dry inside
Shockproof construction
Includes Picatinny adapter mount
5-MOA red dot
Fog proof
Extended battery life
Compatible with Glock® Mount Plate #1
| Part Number | AR750006 |
|---|---|
| Optics Type | Rifle Scope |
| Maximum Focus Distance (ft) | 328.08 ft |
| Minimum Focus Distance (ft) | 3.28 ft |
| Ranging Method | Not Applicable |
| Fit | Not Applicable |
| Frame Colour | Black |
| Frame Material | Metal |
| Eyepiece Size (mm) | 0.00 mm |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Product Use(s) | Hunting |
|---|---|
| Accessories List | Manual |
| Adjustable Eye Cups | No |
| Assembled Length (in) | 6.75 in |
| Assembled Width (in) | 4.75 in |
| Battery Type/Battery Size | CR2 |
| Display Type | Not Applicable |
| Laser Class | Not Applicable |
| Lens Type | Not Applicable |
| Magnification | Not Applicable |
| Night Vision | No |
| Package Weight (lb) | 0.65 lb |
| Precision (ft) | 0.00 ft |
| Shape | Rectangle |
| Size Lens Bridge (mm) | 0 mm |
| UPV Rating | 0 |
| Viewing Angle | 0 ° |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.