Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Calla Lily Bulbs are easy to grow and add a classy look to perennial gardens. These flowers grow quickly in pots and planters, making them an easy choice for gardening indoors or planting in a yard with limited space.
These bulbs will produce long-lasting flowers
Calla lilies are easy to grow and add a classy look to perennial gardens
Calla lilies grow well in pots and planters
Light Requirements: Full Sun to Partial Shade
Growing Height: 14-18"
Bulb Size: 14/16 cm
For best results, plant these bulbs 16-18" apart at a depth of 3"
Calla lilies prefer loose, well drained soil
| Part Number | ZAN0004 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 60 d |
| Minimum Germination Time (day) | 20 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 37.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Deer Resistant |
| Life Cycle | Annual |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 35.00 cm |
| Location | Indoor/Outdoor Use |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Depth (in) | 3.94 in |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Sustainability | Performance |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees, Birds, Butterflies |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.