This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
8 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Make a statement with the ECARPET Dawson Indoor Area Rug, Taupe, Assorted Sizes. Perfect for medium to high-traffic areas, this 100% polypropylene blend rug features a neutral taupe hue that effortlessly complements any interior decor style from traditional to contemporary. Showcasing a simple woven design, this indoor area rug offers easy versatility and a low-maintenance style that elevates your floor space. Available in assorted sizes to suit any room, the Dawson rug promises lasting beauty and comfort underfoot for years to come. Simply vacuum regularly to maintain its pristine condition and enjoy the cozy atmosphere it brings to your home.
Showcase your interior space with ECARPETGALLERY Dawson Rug
Soft and durable rug is perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Traditional, transitional taupe indoor area rug
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Taupe |
| Pattern Type | Persian |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.17 in |
| Assembled Length (in) | 59.06 in |
| Assembled Width (in) | 31.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 3.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Taupe | Blue | Taupe | Taupe | Taupe | |
| Pattern Type | Persian | Persian | Texturized | Texturized | Texturized |
