This paragraph should be hidden.
XS
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mizuno Premier Short Pant offers a shorter inseam to be worn just below the knee
Tunnel-belt loop waist
Fly front with extended two-snap closure
Set-in back pockets with button closure
Elastic bottom
Double knit lightweight and durable fabric construction
Available in a variety of sizes
| Part Number | 350280.9191 |
|---|---|
| Activity/Sports | Not Applicable |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Care Instruction(s) | Hang to Dry |
| Denim Wash | Not Applicable |
| Gender | Unisex |
| Lining Fabric 1 | Polyester |
| Lining Fabric 1 Percentage | 100 |
| Number of Pockets | 2 |
| Package Depth (cm) | 31.00 cm |
| Package Depth (in) | 12.20 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 3.00 cm |
| Package Height (in) | 1.18 in |
| Package Weight (kg) | 1.00 kg |
| Package Weight (lb) | 2.20 lb |
| Package Width (cm) | 24.00 cm |
| Package Width (in) | 9.45 in |
| Pattern | No Pattern |
| Pocket Type(s) | Slit Pocket |
| Primary Fabric 1 | Polyester |
| Primary Fabric 1 Percentage | 100 |
| Product Length | 0 |
| Short Type | Athletic Shorts |
| Shorts Fit | Relaxed |
| Shorts Rise | Mid Rise |
| Waist/Size | XS |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Activity/Sports | Not Applicable | |||||
| Advanced Technology | No Advanced Technology | |||||
| Care Instruction(s) | Hang to Dry |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sportchek.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on mizunousa.com
Originally posted on mizunousa.com
