Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
















Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
With the Gridart 4x4 picture frame you can showcase 16 individual 4 x 4 inch (10 x 10 cm) photos in a modern, gallery-style way. Gridart is perfect for showcasing your favorite photos so you can create your own one-of-a-kind, DIY collage frame that is sure to impress. Sourced from renewable wood sources. European Design Patent No. 002278663-0009
With the Umbra Gridart Photo Display, you can showcase 16 individual 4" x 4" (10 x 10 cm) photos in a modern, gallery-style way
Multi-picture frame makes it easy for you to create a custom photo collage
Showcase your favourite photos or get creative and combine pictures, graphic text, illustrations, and other unique art for a one-of-a-kind DIY collage frame
Attractive wood frame picture board with single glass lens design makes it easy to swap out photos, allowing you to change the images as often as you like
To ensure your photos are perfectly aligned, use the included face paper as a guide, then secure with a small piece of clear tape, and hang the collage frame on your wall using the pre-installed sawtooth hangers
Colour: White
Packaging Dimensions: 17.6" x 17.5" x 1.5" (45 x 44 x 4 cm)
Product Dimensions: 17.1" x 17.1" x 1.5" (44 x 44 x 4 cm)
| Part Number | 311030-660 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 3.81 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.13 ft |
| Assembled Height (in) | 1.50 in |
| Assembled Length (cm) | 43.51 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.43 ft |
| Assembled Length (in) | 17.13 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.77 kg |
| Assembled Weight (lb) | 3.90 lb |
| Assembled Width (cm) | 43.51 cm |
|---|---|
| Assembled Width (in) | 17.13 in |
| Assembled Width (mm) | 435.10 mm |
| Colour | White |
| Frame Type | Framed |
| Medium | Photograph |
| Package Depth (cm) | 44.78 cm |
| Package Depth (in) | 17.63 in |
| Package Height (cm) | 3.81 cm |
| Package Height (in) | 1.50 in |
| Package Weight (kg) | 2.22 kg |
| Package Weight (lb) | 4.90 lb |
| Package Width (cm) | 44.45 cm |
| Package Width (in) | 17.50 in |
| Product Use(s) | Wall |
| Theme | Portraiture |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |