This paragraph should be hidden.

Pick up available 07:30 p.m., May 10
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mobil 1™ 0W-30 is an advanced full synthetic engine oil designed to help deliver outstanding engine protection and enhanced fuel economy Mobil 1 0W-30 meets or exceeds the requirements of the latest industry standards and outperforms our conventional oils.
Mobil 1 0W30 Advanced Fuel Economy Synthetic Engine Oil is a low viscosity, advanced full synthetic formula with fuel economy benefits
Help to reduce oil aging resulting in long lasting protection
Helps to reduce oil aging resulting in long lasting protection
Excellent overall lubrication and wear protection performance for many driving styles and conditions, from mild to severe, where a 5W-30, 10W-30 or 0W-30 is recommended
This product is of the following quality level: API CF; GM 4718M; GM 6094M; Ford WSS-M2C929-A; Ford WSS-M2C946-A; Ford WSS-M2C953-A; Ford WSS-M2C953-B1; Ford WSS-M2C963-A1. This product has the following builder approvals: GM Dexos1 Gen2. This product meets or exceeds the requirements of: API SN; API SM; API SL; API SJ; ILSAC GF-6A; API SN PLUS ; API SN Resource Conserving; API SN PLUS RESOURCE CONSERVING; API SP; API SP Resource Conserving
| Part Number | 121153 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | Detergent |
| Consumer Pack Size | 6 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 241.00 °C |
| Flash Point (°F) | 465.80 °F |
| Manufacturer Part Number | 121153 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -40.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 6.20 cm |
| Package Depth (in) | 2.44 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 23.10 cm |
| Package Height (in) | 9.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.94 kg |
| Package Weight (lb) | 2.08 lb |
| Package Width (cm) | 11.00 cm |
| Package Width (in) | 4.33 in |
| Pour Point (°C) | -48.00 °C |
| Pour Point (°F) | -54.40 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 23.10 cm |
| Product Height (in) | 9.09 in |
| Product Length (cm) | 6.20 cm |
| Product Length (ft) | 0.20 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 1.00 l |
| Product Volume (gal) | 0.26 gal (US) |
| Product Weight (g) | 1000.00 g |
| Product Weight (kg) | 1.00 kg |
| Product Weight (lb) | 2.20 lb |
| Product Width (cm) | 11.00 cm |
| Product Width (in) | 4.33 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 0w-30 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | |
| API Service | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | |
| Consumer Pack Size | 6 | 3 | 6 | 6 | 6 |
$85.96$104.96
