Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The CURT weight distribution hitch is a specialized towing system that provides improved vehicle and trailer control by leveling the trailer and more evenly distributing its tongue weight across the trailer's and vehicle's axles. Weight distribution hitches are commonly used on travel trailers and campers but can also be applied to other large loads. CURT WD hitches come with a 2" x 2" shank and are compatible with class 3, 4 and most 5 trailer hitches, including Xtra Duty and Commercial Duty (2-1/2" replacement WD shank may be required), as well as some RV trailer hitches. While a weight distribution hitch will increase the gross trailer weight capacity of most trailer hitches, the vehicle's weight carrying capacity must be taken into consideration before towing a heavier trailer (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component).This trunnion bar weight distribution hitch features a heavy-duty formed head and square spring bars constructed from forged steel. It offers a gross trailer weight capacity up to 15,000 lbs. and a tongue weight capacity of 1,500 lbs. It also includes hook-up brackets, spring bar safety chains, a trailer ball and a pin and clip. To protect this hitch from scratching, chipping, rust and UV damage, it also comes with a durable black powder coat finish. For added sway control, this weight distribution hitch includes a sway control unit. While weight distribution hitches are an effective solution for stabilizing and leveling out your towing rig, they should not be considered a sway control. However, when combined with a CURT sway control kit, the WD hitch maximizes its effectiveness in controlling sway. The sway control kit includes a sway control unit, trailer balls to attach to the trailer and hitch, a reinforcement plate and attachment clips.
Levels tow vehicle and trailer by redistributing a portion of the tongue weight
Includes sway control kit #17200 to help reduce trailer sway
Equipped with 28-3/8" trunnion-style, forged steel spring bars
Heavy-duty, formed head can be adjusted for precise leveling
Sway control easily mounts on built-in sway control attachment tabs
2" shank can be flipped to provide necessary drop or rise
2-1/2" x 2-1/2" WD replacement shank also available
Hookup brackets and lift handle allow for easy leveraging of spring bars
| Part Number | 17422 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 83.82 cm |
| Package Depth (in) | 33.00 in |
| Package Height (cm) | 26.67 cm |
| Package Height (in) | 10.50 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 48.90 kg |
| Package Weight (lb) | 107.80 lb |
| Package Width (cm) | 30.48 cm |
| Package Width (in) | 12.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.