Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.







West & Arrow
Pick up available 09:00 a.m., May 12
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
West & Arrow
The West & Arrow Merkury Sound Reactive RGB Strip Light features a self-adhesive LED strip that syncs its 20 RGB colours and 10 effects to music, dancing along to the beat. The included remote lets you easily customize colour and settings like sound sensitivity, timers, and colourful presets, as well as brightness adjustments and effects. This weatherproof RGB strip light installs in minutes with adhesive backing you simply cut to length.
Premium weatherproof coating for durable performance
20 RGB colours + 10 effects
Adjust sound reactive sensitivity, RGBW colour settings with 16 additional colour selections
Timer Settings (1 hour, 2 hours, 3 hours, 4 hours)
Jump Light Effects (3-colour Jump, 7-colour Jump)
Fade Effects (3-colour Fade or 7-colour Fade)
Sound Reactive Mode, Power On and Off
Brightness adjustment (25%, 50%, 75%, Full), Quick/Slow Flash Setting, Automated or Flash Setting
Self-adhesive + cut to length
12V Power Adapter
Included in Box: RGB Strip Lights, Infrared and Sound Reactive Control Box, Power Adapter, Remote Control
Battery included in remote control - 1 CR2025
Product Dimensions: 16.4' (5 m) total length
Packaging Dimensions: 7.1" H x 7" W x 2" D (18 x 17.7 x 5 cm)
| Part Number | WACST014999 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 499.87 cm |
| Assembled Height (ft) | 16.40 ft |
| Assembled Height (in) | 196.80 in |
| Assembled Length (cm) | 499.87 cm |
| Assembled Length (ft) | 16.40 ft |
| Assembled Length (in) | 196.80 in |
| Assembled Width (cm) | 0.30 cm |
| Assembled Width (in) | 0.12 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 3.05 mm |
| Assembly Required | No |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Temperature (°K) | 2800 K |
| Cord Length (cm) | 100.00 cm |
| Cord Length (ft) | 3.28 ft |
| Cord Length (in) | 39.37 in |
| Fixture Colour(s) | White |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Colour(s) | Clear |
| Light Bulb Lumens Output | 1.50 lm |
| Light Bulb Shape | Integrated LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Mounting Method | Adhesive |
| Package Depth (cm) | 5.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.97 in |
| Package Height (cm) | 18.00 cm |
| Package Height (in) | 7.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.40 kg |
| Package Weight (lb) | 0.88 lb |
| Package Width (cm) | 17.70 cm |
| Package Width (in) | 6.97 in |
| Power Source | Plug In |
| Product Use(s) | Lighting, Decor |
| UL Listed Location | Not Applicable |
| Under Cabinet Light Type | Strip Light |
| Voltage (V) | 1.2 V |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.