Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.




Pick up available 10:30 a.m., May 12
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Elements by Weiser® provides an expanded choice styles and finishes at an affordable price. Amador has a refined, structural look with its simplistic modern design. Priced affordably, this handleset offers achievable style while maintaining superior security. Handleset can be locked or unlocked by a key from the outside or with a key/turnpiece from the inside. The crisp, clean appearance of the Satin Nickel finish adds to the overall look of the product and brings a modern feel.
Weiser Lock Amador/Casey Entrance Gripset provides an expanded choice styles and finishes at an affordable price
Features an adjustable latch to fit all standard door preparations
Amador has a refined, structural look with its simplistic modern design
Priced affordably, this handleset offers achievable style while maintaining superior security
Handleset can be locked or unlocked by a key from the outside or with a key or turn piece from the inside
Crisp, clean appearance of the satin nickel finish adds to the overall look of the product and brings a modern feel
Featuring SmartKey® re-key technology
Locking mechanism functions with turn piece on the interior of the lock
ANSI/BHMA grade 3 certified deadbolt, 1" deadbolt throw
Comes with 2 keys
Easily installs in minutes with just a screwdriver
| Part Number | 9GLC94710020 |
|---|---|
| Handle Type | Lever |
| Door Type | Entry, Exterior |
| Primary Colour | Nickel |
| Finish | Satin |
| Design Style | Modern |
| Handing | Reversible |
| Primary Material | Aluminum |
| Lock Type | Deadbolt |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Latch Type | Round Corner Latch |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Key Entry, Re-keyable |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Assembled Height (in) | 3.94 in |
| Assembled Length (in) | 0.39 in |
| Assembled Weight (lb) | 6.61 lb |
| Assembled Width (in) | 1.28 in |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.75 in |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.37 in |
| Number of Buttons | 0 |
| Number of Codes | 0 |
| Product Use(s) | Residential |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.