This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Universal Bolt-On Adaptor for flat or concave OEM muffler outlets
3 1/4” (8.25 cm) diameter flange with 1 1/4” (3.17 cm) OD tailpipe
Fits Honda TRX 250, 300, 350, 400, 450
Bolt on over OEM spark arrester
Includes gasket and self-tapping screws
| Part Number | 53520 |
|---|---|
| Accessories List | Set Screw |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Attachment Method | Set Screw |
| Certifications | No Certifications |
| Collar and Flange Type | Pipe Flange |
| Colour | Black |
| Inner Diameter (cm) | 0.00 cm |
| Inner Diameter (in) | 0.00 in |
| Inner Diameter (mm) | 0.00 mm |
| Maximum Working Temperature (°C) | 0.00 °C |
|---|---|
| Maximum Working Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Maximum working pressure (psi) | 0 lb/in² |
| Package Depth (cm) | 13.34 cm |
| Package Depth (in) | 5.25 in |
| Package Height (cm) | 13.97 cm |
| Package Height (in) | 5.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.29 kg |
| Package Weight (lb) | 0.65 lb |
| Package Width (cm) | 13.34 cm |
| Package Width (in) | 5.25 in |
| Primary Material | Steel |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Set Screw | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Attachment Method | Set Screw |
