This paragraph should be hidden.
5 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bring breezy coastal style into your home with the Safavieh Natural Fiber 447 Rug, Natural/Grey. Handwoven from twice-washed sisal and sea grass, this 100% jute rug offers unrivaled softness underfoot. The casual 0.5-inch pile height adds a cozy texture perfect for beach houses and relaxed living spaces. Sustainably harvested fibres give this rug an eco-friendly footprint. Available in an array of sizes, this rug seamlessly brings the essence of seaside living indoors. Its natural jute fibres offer durability and easy care, while the neutral palette works in any space.
Safavieh Natural Fiber 447 Rug features fibers twice-washed for unrivaled softness and beauty
Casual beach house style
Sustainably-harvested sisal and sea grass
Comes in various sizes
Hand woven, 100% jute pile
Pile height: 0.5" (1.2 cm)
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Other |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Jute/Sisal |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 59.76 in |
| Assembled Width (in) | 35.88 in |
| Assembled Weight (lb) | 12.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Textured |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Other | Other | Red | Other | Grey | |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized | Texturized |
Originally posted on ashleyfurniture
