This paragraph should be hidden.
10 ft
8 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This rug brings timeless style to your décor with just the right amount of vintage charm. The soft neutral tones and subtle textured pile of the Safavieh Mayflower 284 create a relaxed yet sophisticated vibe that's classically contemporary. The synthetic yarn blend is durable yet feels plush underfoot, while petite fringes add an artisanal touch. At a generous rectangular size, this rug provides the perfect foundation to build a room around while tying design elements together. Simply place it in an entryway, under a dining table, or in a living room for an instant infusion of elegance that effortlessly stands the test of time.
Safavieh Mayflower 284 Rug features distressed vintage patinas, soft neutral tones, and a subtle textured pile enrich décor with timeless sophistication and petite fringes
Traditional elegance for classy-contemporary interiors
Soft synthetic yarns for lasting charm and comfort
Large rectangle
Power Loomed 72.5% Polyester , 27.5% Polypropylene
Pile Height: 0.4" (1 cm)
Available in a variety of sizes
| Part Number | MAY284F-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Distressed |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (in) | 119.52 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 40.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Grey | Grey | Grey | Grey | |
| Pattern Type | Distressed | Persian | Graphic/Logo | Graphic/Logo |
