This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Give your living space a pop of colour with this Safavieh Madison 930 Rug. The rug's polypropylene frieze yarns are coloured in vibrant hues and then given a subtle distressed finish for an antique look that's low-maintenance, as they're easy to vacuum clean when needed. The medium-sized rectangle shape and low pile height makes this rug a perfect match for modern interiors seeking a bit of heirloom elegance that can stand up to the wear and tear of daily living.
Heirloom elegance of yesteryear becomes chic, metro-mod décor with the Safavieh Madison 930 Rug
Coloured in vibrant hues and draped in a distressed, antique patina
Soft, easy-care synthetic yarns for long-lasting brilliance
Medium rectangle
Power Loomed Polypropylene Friese
Pile Height: 0.4" (1 cm)
Package Size: 63" L x 5" W x 5" H (160 x 12.7 x 12.7 cm)
Product Size: 5'-3" x 7'-6" (1.6 x 2.3 m)
| Part Number | MAD930R-5 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Multicolour |
| Pattern Type | Persian |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (in) | 89.64 in |
| Assembled Width (in) | 62.76 in |
| Assembled Weight (lb) | 16.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 7 ft |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Multicolour | Grey | Opal | Grey | Navy Blue | |
| Pattern Type | Persian | Persian | Distressed | Distressed | Persian |
