This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This Safavieh rug brings heirloom elegance and vintage vibes to any room in your home. Crafted from a soft, synthetic blend that will retain its brilliant colour and durability for years, the Madison 927 indoor rug features an antique-distressed look in vibrant cream and fuchsia hues. The large rectangular shape and low pile height make this an ideal choice for high-traffic living spaces like living rooms and dining rooms. Power-loomed for an authentic hand-knotted appearance, this patterned rug will infuse your space with textural interest and retro style.
Heirloom elegance of yesteryear becomes chic, metro-mod décor with the Safavieh Madison 927 Rug
Coloured in vibrant hues and draped in a distressed, antique patina
Soft, easy-care synthetic yarns for long-lasting brilliance
Large rectangle
Power Loomed Polypropylene Friese
Pile Height: 0.4" (1 cm)
Package Size: 93" L x 8" W x 8" H (236.2 x 20.3 x 20.3 cm)
Product Size: 8' x 10' (2.4 x 3 m)
| Part Number | MAD927A-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Opal |
| Pattern Type | Persian |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (in) | 119.52 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 32.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
