This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Arris faucets and accessories feature a cylindrical look that's thoroughly Modern. Sharp angles add distinctive contrast to the tubular lines that dominate each piece in this collection. Exposed pipes and industrial-chic finishes are just a few of the downtown loft-inspired design details that come to life in Arris faucets and accessories. Sharp angles and tubular lines dominate each piece in this Modern collection.
Cylindrical look that's thoroughly modern
Matte black finish is the perfect complement to modern spaces
Coordinates with other accessories in the Moen Arris Collection (sold separately)
| Part Number | YB0886BL |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 16.51 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.54 ft |
| Assembled Height (in) | 6.50 in |
| Assembled Length (cm) | 14.50 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.48 ft |
| Assembled Length (in) | 5.71 in |
| Assembled Weight (g) | 544.80 g |
| Assembled Weight (ml) | 544.80 ml |
|---|---|
| Assembled Weight (oz) | 19.22 oz |
| Assembled Width (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Width (in) | 3.15 in |
| Assembled Width (mm) | 80.00 mm |
| Bathroom Accessory Type | Towel Ring |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Matte Black |
| Mount Style | Wall |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 8.00 cm |
| Package Depth (in) | 3.15 in |
| Package Height (cm) | 16.51 cm |
| Package Height (in) | 6.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.54 kg |
| Package Weight (lb) | 1.19 lb |
| Package Width (cm) | 14.50 cm |
| Package Width (in) | 5.71 in |
| Primary Material | Metal |
$1034.98
Yes, I recommend this product.
Originally posted on moen.com
