This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Transform your living room into an entertainment palace with this brilliant LG smart TV. Featuring a massive LED display with Ultra HD 4K resolution, TruMotion 120 technology and HDR10 & HLG support, this 65-inch TV brings movies and shows to stunning life. Powered by LG's 5th Gen 5 AI Processor 4K and webOS 22 smart platform, it seamlessly connects to your wi-fi, Bluetooth devices, and streaming services like Netflix, Hulu and Disney+. Use your voice to control the TV with Google Assistant or Alexa. Enjoy Apple AirPlay 2 and HomeKit compatibility for easy sharing from your iPhone or iPad. With two HDMI ports including eARC for lossless audio, a USB port, optical audio and more, this 4K smart TV delivers a cinema-like experience right in your living room.
LG UQ7590 TV features a 65" LED display with a 4K Ultra HD (3,840 x 2,160p) resolution
Enjoy fantastic gaming experience using Cloud Game, Game Dashboard & Optimizer, and HGiG
With HDR10 Pro, brightness level is adjusted to enhance colour and clarity in every image
Watch non-4K content in 4K on large UHD screens to enjoy clarity and precision in every moment
α5 Gen5 AI Processor enhances the LG UHD TV to provide you with an immersive experience
Smart Voice Control via Google Assistant, Amazon Alexa, Apple AirPlay and more
Apple AirPlay2 & HomeKit
Features a slimmer design and minimal bezel that complement your home interior.
Enjoy comfort by logging into your own account and watching recommended content just for you
With Sport Alert, you can stop worrying about missing out on your favourite matches! Receive notifications before all the most important games
Find all the settings you need for optimal gameplay in one place. Game Dashboard allows you to change the current game genre settings quickly
TV Dimensions without Stand (WxHxD): 1454 x 838 x 57.7
Model Number: 65UQ7590PUB
Model Number: 65UQ7590PUB
| Part Number | 65UQ7590pub |
|---|---|
| Accessories List | Stand, Remote Control, Batteries Included |
| Advanced Features | Smart TV, Smart Technology |
| Assembled Height (cm) | 91.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.99 ft |
| Assembled Height (in) | 35.83 in |
| Assembled Length (cm) | 146.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 4.79 ft |
| Assembled Length (in) | 57.48 in |
| Assembled Weight (kg) | 21.50 kg |
| Assembled Weight (lb) | 47.40 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 25.50 cm |
| Assembled Width (in) | 10.04 in |
| Assembled Width (mm) | 255.00 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Black |
| Cord Length (ft) | 3.28 ft |
| Cord Length (m) | 1.00 m |
| HDMI Inputs | 2 |
| Interfaces Type | HDMI, USB, Ethernet |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Ports | 8 |
| Number of Speakers | 2 |
| Package Depth (cm) | 19.00 cm |
| Package Depth (in) | 7.48 in |
| Package Height (cm) | 97.00 cm |
| Package Height (in) | 38.19 in |
| Package Weight (kg) | 15.00 kg |
| Package Weight (lb) | 33.07 lb |
| Package Width (cm) | 166.00 cm |
| Package Width (in) | 65.35 in |
| Panel Shape | Flat |
| Refresh Rate (Hz) | 60 Hz |
| Remote Range (ft) | 32.81 ft |
| Remote Range (m) | 10.00 m |
| Resolution | Ultra HD (4k) |
| Response Time (ms) | 1 ms |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Size (cm) | 165.00 cm |
| Screen Size (in) | 64.96 in |
| Sustainability | Performance |
| Type of Television | Edge-lit LED |
| USB Media Port | 1 |
| Wattage | 1 W |
| Watts | 1 W |
Originally posted on lg.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on lg.com
Originally posted on lg.com
Originally posted on lg.com/ca
Originally posted on lg.com
