Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO Marvel Spider-Man Car Chase features an easy-to-build Spider-Man car with a cockpit for Spider-Man to sit in, exhaust with Power Burst element and spider web string with an attachable spider web, plus a Starter Brick base
Includes 2 minifigures: Spider-Man and Green Goblin
LEGO 4+ sets are specially designed to be fun and easy for youngsters and help to grow their confidence with simple building steps for the perfect start to LEGO brick building
Also includes the Green Goblin glider, with adjustable wings and attachment point for the spider web, plus a buildable pumpkin bomb with a Power Burst element
Accessory elements include Green Goblin’s money sack and a stolen $100 banknote
Makes an ideal gift for preschoolers and youngsters
Spider-Man buggy measures over 3” (9 cm) high, 4” (11 cm) long and 2” (6 cm) wide
| Part Number | 6251527 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 52 |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm |
| Package Depth (in) | 1.81 in |
| Package Height (cm) | 14.10 cm |
| Package Height (in) | 5.55 in |
| Package Weight (kg) | 0.14 kg |
| Package Weight (lb) | 0.31 lb |
| Package Width (cm) | 19.10 cm |
| Package Width (in) | 7.52 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 52 | 134 | 72 | 65 | 201 | |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm | 6.10 cm | 4.60 cm | 6.10 cm | 6.10 cm |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO