This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® Marvel Avengers Tower Battle (76166) provides kids with superhero battle action inside and outside the 5-floor Marvel Avengers Tower
Structure opens for easy access to 7 awesome rooms where kids can enjoy endless imaginative adventures: blow out the energy core, blast open the jail, collapse the balcony, launch a rocket attack… the iconic New York skyscraper is packed with role-play possibilities with classic Marvel characters
LEGO Marvel Avengers building toys give kids collectible minifigures, amazing features and endless imaginative superhero fun
With 5 floors and 7 feature-packed rooms, the LEGO® Marvel Avengers: Avengers Tower Battle (76166) is bursting with role-play possibilities with classic Marvel characters
Rooms include Black Widow’s Sky Cycle garage, the Arc Reactor room, the Armory room, a tech lab, a jail and 2 balconies
Structure opens to reveal 5 floors of easily accessible, authentically detailed play space. Kids’ imaginations will be inspired by fun features, such as a blast-open jail, collapsible balcony and a rocket launcher
At 17” (44 cm) high, the LEGO® Marvel Avengers Tower gives kids lots of cool features to explore and lots or familiar Marvel locations where they can enact epic imaginative stories
Ages 8+
| Part Number | 6308483 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 99 |
| Package Depth (cm) | 7.06 cm |
| Package Depth (in) | 2.78 in |
| Package Height (cm) | 37.80 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 14.88 in |
| Package Weight (kg) | 1.16 kg |
| Package Weight (lb) | 2.56 lb |
| Package Width (cm) | 35.41 cm |
| Package Width (in) | 13.94 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | Other | Other | Other | Other |
Yes, I recommend this product.
