This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® City Airport Airport Passenger Terminal features an airport facade, passenger airplane, airport service car, luggage trailer, fuel trailer and a mobile stairway
Airport facade features a moving conveyor belt, control tower, security scanner and revolving doors
Passenger airplane features an opening door, galley, bathroom and a fuel inlet to fit the refuelling hose
Help the airport worker fuel up the plane with the fuel trailer
Drive the mobile stairway to the plane and board the passengers
Close the plane door to get ready for take off
Includes 6 minifigures: a pilot, 3 airport workers and male and female passengers
Accessories include: 3 suitcases and a mug
Contains 694 pieces
Suitable for ages 6-12
| Part Number | 6135794 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 694 |
| Package Depth (cm) | 9.40 cm |
| Package Depth (in) | 3.70 in |
| Package Height (cm) | 37.80 cm |
| Package Height (in) | 14.88 in |
| Package Weight (kg) | 1.94 kg |
| Package Weight (lb) | 4.28 lb |
| Package Width (cm) | 48.01 cm |
| Package Width (in) | 18.90 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 694 | 887 | 691 | 958 | 276 | |
| Package Depth (cm) | 9.40 cm | 9.40 cm | 9.40 cm | 7.10 cm | 6.20 cm |
