This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
6 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Take your indoor/outdoor space to the next level with the ECARPET Yeta Indoor/Outdoor Area Rug, Grey, Assorted Sizes. Crafted from durable polypropylene fibres, this modern area rug is perfect for medium to high-traffic spaces like living rooms, dining rooms, and patios. Available in an assortment of sizes, you're sure to find one that enhances your space without overwhelming it. The contemporary neutral grey palette effortlessly matches a variety of decor styles, while the soft, plush pile feels heavenly underfoot. Transform an ordinary area into an oasis of comfort and style with this versatile indoor/outdoor rug that's built to withstand the elements for years of use.
Enhance the look of your indoor/outdoor space with ECARPETGALLERY Yeta Rug
Soft and durable, perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Contemporary, modern grey indoor/outdoor area rug
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.17 in |
| Assembled Length (in) | 90.55 in |
| Assembled Width (in) | 62.99 in |
| Assembled Weight (lb) | 15.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Braided |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Grey | Blue | Grey | Grey | Grey | |
| Pattern Type | Solid | Solid | Texturized | Solid | Geometric |
