This paragraph should be hidden.
Easy-Kleen
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easy-Kleen Shop Dog Hot Water 2400 PSI 5HP Electric Pressure Washer is ideal for the garage or shop enthusiast for washing cars trucks or boats
Oil burner is dependable and serviceable
Electrical control panel is NEMA 4 water tight with heavy-duty on/off cam switch and trigger controlled auto stop/start with time delay
Continuous duty motor 1750 RPM TEFC 1.15 service factor with thermal overload protection
Triplex Plunger Pump Commercial Duty General Pump
All-welded. 12-gauge bent steel enclosure powder-coated
High-pressure chemical injection system
Colour-coded Quick Connect nozzles for easy identification
Hot water, steel-braided, high-pressure hose
100' hose reel
Shop Dog 5HP/220V/1ph
3.5 GPM at 2400 PSI
| Part Number | EZO2435EGPSD |
|---|---|
| Maximum Pressure (psi) | 2400 lb/in² |
| Advanced Features | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required |
| Nozzles Included | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap |
| Pump Type | Triplex |
| Motor Type | Induction |
| Number of Tips Included | 5 |
| Accessories List | Tips |
| Assembled Height (cm) | 106.68 cm |
| Assembled Length (cm) | 93.98 cm |
| Assembled Weight (lb) | 517.00 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 198.12 cm |
| Assembled Width (mm) | 1981.20 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Cart Style | No Cart |
| Case Type | Not Included |
| Certifications | CSA Listed, ETL Listed |
| Cord Gauge (ga) | 12ga |
| Cord Type | Cordless |
| Detergent Tank Capacity (gal) | 0.00 gal (US) |
| Detergent Tank Capacity (l) | 0.00 l |
| Detergent Tank Capacity (qt) | 0.00 qt (US) |
| Detergent Tank Type | Not Applicable |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Hose Diameter (cm) | 0.95 cm |
| Hose Diameter (mm) | 9.53 mm |
| Hose Length (m) | 15.24 m |
| Hose Material | Stainless Steel Braiding Over PVC |
| Noise Level (dB) | 75 dB |
| Number of Accessories | 3 |
| Package Depth (cm) | 76.20 cm |
| Package Height (cm) | 96.52 cm |
| Package Weight (lb) | 516.98 lb |
| Package Width (cm) | 116.84 cm |
| Primary Colour | Red |
| Primary Material | Poly |
| Product Model Number | EZO2435EGPSD |
| Product Use(s) | Commercial, Residential |
| Pump Material | Brass |
| Water Temperature | Hot Water |
| Wheel Size (cm) | 0.00 cm |
