This paragraph should be hidden.
Easy-Kleen
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easy-Kleen Commercial Cold Water 1500 PSI 2HP Electric Pressure Washer can be used for multiple applications such as for farm use, car and truck washing, meat shops and every day uses
Electrical control panel is NEMA 4 water tight with heavy-duty on/off cam switch
Continuous duty motor 1750 RPM TEFC 1.15 service factor with thermal overload protection
3/4" threaded axles are welded to the frame with 13" pneumatic wheels attached with lock nuts
Triplex Plunger Pump Commercial Duty
Colour-coded Quick Connect nozzles for easy identification
Hot water, steel-braided, high-pressure hose
2HP110V1ph
2.2 GPM at 1500 PSI
| Part Number | AS152E |
|---|---|
| Maximum Pressure (psi) | 1500 lb/in² |
| Advanced Features | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required |
| Nozzles Included | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap |
| Pump Type | Triplex |
| Motor Type | Induction |
| Number of Tips Included | 5 |
| Accessories List | Tips, Wheels |
| Assembled Height (cm) | 116.84 cm |
| Assembled Length (cm) | 60.96 cm |
| Assembled Weight (lb) | 155.00 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 68.58 cm |
| Assembled Width (mm) | 685.80 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Cart Style | Steel Frame |
| Case Type | Not Included |
| Certifications | CSA Listed, ETL Listed |
| Cord Gauge (ga) | 14ga |
| Cord Type | Cordless |
| Detergent Tank Capacity (gal) | 0.00 gal (US) |
| Detergent Tank Capacity (l) | 0.00 l |
| Detergent Tank Capacity (qt) | 0.00 qt (US) |
| Detergent Tank Type | Not Applicable |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Hose Diameter (cm) | 0.95 cm |
| Hose Diameter (mm) | 9.53 mm |
| Hose Length (m) | 15.24 m |
| Hose Material | Stainless Steel Braiding Over PVC |
| Noise Level (dB) | 69 dB |
| Number of Accessories | 3 |
| Package Depth (cm) | 116.84 cm |
| Package Height (cm) | 68.58 cm |
| Package Weight (lb) | 155.00 lb |
| Package Width (cm) | 60.96 cm |
| Primary Colour | Red |
| Primary Material | Poly |
| Product Model Number | AS152E |
| Product Use(s) | Commercial, Residential |
| Pump Material | Brass |
| Water Temperature | Cold Water |
| Wheel Size (cm) | 33.02 cm |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Maximum Pressure (psi) | 1500 lb/in² | 3000 lb/in² | 1500 lb/in² | 2400 lb/in² | 1750 lb/in² | |
| Advanced Features | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required | Adjustable Pressure, Made in Canada, No Assembly Required | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required | No Advanced Features | |
| Nozzles Included | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap | 0 Degree, 15 Degree, 40 Degree |
