Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Add a touch of exotic beauty to your garden or containers with the Bulbs Are Easy Parrot Tulip. These vibrant red and yellow parrot tulips feature uniquely shaped blooms that make a striking addition to any outdoor space. Perfect for creating stunning floral arrangements, these garden tulips are resilient against wind and rain, ensuring long-lasting beauty.
Bulbs Are Easy Parrot Tulip can be planted in gardens and in containers
Exotic shaped flowers
Excellent cut flowers great for vases
Tulips can withstand wind and rain
| Part Number | TUL7086 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Planting Season | Fall |
| Bloom Time | Early to Mid Spring |
| Maximum Germination Time (day) | 8 d |
| Minimum Germination Time (day) | 6 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 10.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 4.44 °C |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 30.00 cm |
| Location | In Ground |
| Number of Pieces | 15 |
| Package Depth (in) | 6.50 in |
| Package Height (in) | 8.50 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 2.36 in |
| Plant Hardiness Zone | 0, 0a, 0b, 1, 1a, 1b, 2, 2a, 2b, 3, 3a, 3b, 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Sustainability | Performance |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Not Applicable |