Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Canna Indica Hybrid Angel Martin 3-Bulbs For Planting are intended to be planted in the Spring for Summer blooms
Easy to grow
Assorted beautiful and colourful selections
| Part Number | CAN0003 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 64.38 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Late Spring to Early Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 16 d |
| Minimum Germination Time (day) | 16 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 7.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 45.00 cm |
| Location | Full Sun |
| Number of Pieces | 3 |
| Package Depth (in) | 2.60 in |
| Package Height (in) | 10.24 in |
| Package Weight (lb) | 0.99 lb |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees, Birds, Butterflies |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars