Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Enhance your home garden with the vibrant and diverse Gladiolus Flowering Bulbs. These garden bulbs are perfect for creating stunning floral displays, symbolizing strength, sincerity, and generosity. Ideal for cut flower arrangements, Gladiolus bulbs bring a touch of elegance and colour to any room.
Excellent choice for long-lasting cut flowers
Represents character strength, sincerity, and generosity
Ideal for brightening up indoor spaces
Thrives in full sun to partial shade
Reaches a height of 36-50" (91.4-127 cm)
Bulb Size: 12/14 cm
Plant bulbs 5-6" 12.7-15.2 cm) apart at a depth of 5" (12.7 cm)
Ensure the bulb tip is facing upwards when planting
| Part Number | GLA0024 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 60 d |
| Minimum Germination Time (day) | 20 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 37.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Heat Resistant |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 90.00 cm |
| Location | Indoor/Outdoor Use |
| Number of Pieces | 30 |
| Package Depth (in) | 3.94 in |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Sustainability | Performance |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees, Birds, Butterflies |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars