This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bulbs Are Easy, Canadian Tulip Bulbs are ready-to-plant assorted variety of flower bulbs. It comes with a colourful mix of red and white tulip bulbs that are easy to grow. Plant the tulip bulbs and enjoy the flowers that emerge. This garden flower assortment is a great way to add a pop of colour and vibrance to your yard or garden beds.
Brighten up your garden with Bulbs Are Easy Canadian Tulip Bulbs
Easy to grow
Comes ready to plant
Yields a beautiful selection of red and white blooms on sturdy stems
Comes with an assortment of Canadian tulip bulbs
| Part Number | TUL3004 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Planting Season | Fall |
| Bloom Time | Early to Mid Spring |
| Maximum Germination Time (day) | 20 d |
| Minimum Germination Time (day) | 0 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 12.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Annual |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 50.00 cm |
| Location | In Ground, Sun and Shade |
| Number of Pieces | 30 |
| Package Depth (in) | 6.50 in |
| Package Height (in) | 0.27 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 2.36 in |
| Plant Hardiness Zone | 3, 3a, 3b, 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Sustainability | Contains Natural Fibres (e.g. hemp) |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees, Birds, Butterflies |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
