Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Unique flowers for a shade garden
The flower also signifies happiness and goodness in oneself
Adorn many sophisticated floral arrangements
Light Requirements: Partial Shade
Growing Height: 10-14"
Bulb Size: 14/16 cm
For best results, plant these bulbs 16-18" apart at a depth of 3"
| Part Number | BEG0024 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Mid to Late Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 60 d |
| Minimum Germination Time (day) | 20 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 37.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Deer Resistant |
| Life Cycle | Annual |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 25.00 cm |
| Location | Indoor/Outdoor Use |
| Number of Pieces | 5 |
| Package Depth (in) | 3.94 in |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Sustainability | Performance |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees, Birds, Butterflies |
