Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian






Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Rugged fixed blade survival knife with black oxide-coated steel blade. Notch on blade for striking sparks with the included flint fire starter. Everything stores nicely in the polymer belt sheath with quick-attach belt loop.
Browning Ignite Survival Knife features a drop point blade profile and sparking notch on blade spine
Polymer belt sheath with polymer handled fire starting flint
Full-tang handle, black oxide blade coating
| Part Number | 3220335 |
|---|---|
| Shape | Angled |
| Blade Type | Utility |
| Blade Material | Steel |
| Knife Type | Hunting |
| Blade Diameter (in) | 3.94 in |
| Product Weight (g) | 580.00 g |
| Grade Rating | Residential/DIY |
| Number of Segments | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Blade Thickness (In) | 0.08 in |
| Blade Thickness (mm) | 2.03 mm |
| Product Height (cm) | 10.01 cm |
| Product Height (in) | 3.94 in |
| Product Length (cm) | 5.00 cm |
| Product Length (in) | 1.97 in |
| Product Weight (kg) | 0.58 kg |
| Product Weight (lb) | 1.28 lb |
| Product Width (cm) | 2.01 cm |
| Product Width (in) | 0.79 in |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars