This paragraph should be hidden.
Lumax
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Lumax Universal Push-Type Grease Gun can be used in many different applications and configured to supply multiple types of lubricants. The lubricant reservoir can be filled with almost any grease, and it can also be filled with alternative lubricating fluids. The unit is packaged with two delivery nozzles - one designed to work like a traditional grease gun, and a second nozzle designed to deliver fluid based lubricants. Additionally, it works as a dispenser of light lubricating oil and penetrating oil commonly needed while servicing small engines and equipment such as chainsaws and other outdoor equipment. It's compatible with many types of machinery and equipment, including automobiles, lawn and garden equipment, trailers, snowmobiles, all-terrain vehicles, industrial/farm equipment and boats.
Universal Push-Type Grease Gun features a one-hand operation with a multi-functional nozzle
All-purpose nozzle for hydraulic and ball-head grease fittings
Pointed nozzle for cup-shaped grease fittings
Output 0.5 g per stroke
Its compact design gets grease into tight spaces
Suitable for high viscosity oils and greases of up to medium consistency (NLGI #2)
High-quality, shock-resistant plastic withstands changes in temperature
Transparent body for visual control of fill level
Complete with Universal Connector (M10x1), Conical Nozzle & Non-drip Protective Cap
Ideal for Tool Boxes or Kits
Capacity: 3 oz. (85 g)
| Part Number | LX-1174 |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 5.08 cm |
| Package Depth (in) | 2.00 in |
| Package Height (cm) | 22.86 cm |
| Package Height (in) | 9.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.11 kg |
| Package Weight (lb) | 0.24 lb |
| Package Width (cm) | 5.08 cm |
| Package Width (in) | 2.00 in |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
