Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Danielson Giant Squid Jig Lure, Glow, 6-1/2-in, is a highly effective and visually striking fishing tool designed to attract and entice squid. Crafted with precision and innovation, this luminous squid jig promises an exciting and successful squid fishing experience. Its glowing design ensures visibility in deep waters, making it an essential addition to any angler's tackle box. Whether you're a seasoned fisherman or a novice, the Danielson Squid Jig Giant offers reliability and performance, enhancing your chances of a fruitful catch.
Equipped with advanced luminous glow technology to make it highly visible even in deep or murky waters
Luminous effect adds an enticing glow that mimics the bioluminescent appearance of prey, triggering the predatory instincts of squid
Lifelike tentacles replicate the natural movement of squid in the water
Realistic action adds to the overall appeal, attracting squid with a convincing and enticing presentation
Versatile rigging options to adapt to different fishing techniques
Size: 6-1/2"
Increased size enhances visibility and increases the allure for predatory squid.
Offers versatile rigging options to adapt to different fishing techniques
Constructed from durable materials, ensuring longevity and resistance to the corrosive effects of saltwater
Robust design makes it suitable for both offshore and inshore squid fishing adventures
| Part Number | SRIGGP-L |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Colour | Multicolour |
| Finish | Painted |
| Hook Brand Name | Not Applicable |
| Hook Colour | Black Nickel |
| Hook Sizes Included | Not Applicable |
| Jig Style | Specialty |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Depth (cm) | 1.52 cm |
| Package Depth (in) | 0.60 in |
|---|---|
| Package Form | Clam |
| Package Height (cm) | 10.43 cm |
| Package Height (in) | 4.11 in |
| Package Weight (kg) | 0.11 kg |
| Package Weight (lb) | 0.24 lb |
| Package Width (cm) | 2.78 cm |
| Package Width (in) | 1.09 in |
| Product Use(s) | Ice Fishing, Open Water Fishing |
| Product Weight (oz) | 6-1/2 oz |
| Species | All Purpose |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.