Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Daiwa D-Turbo DTC100 Spincast Combo features aluminum oxide guides
EVA foam split grip handle with graphite rod
1BB with pre-wound premium line
| Part Number | DTC100-B/G |
|---|---|
| Rod Length (ft) | 6.00 ft |
| Retrieve | Right Hand |
| Rod Power | Medium |
| Action | Moderate |
| Gear Ratio (:1) | Other |
| Line Test (lb) | 6.61 lb |
| Maximum Drag (lb) | 6.61 lb |
| Combo Style | Spincast |
| Number of Ball Bearings | 1 |
| Maximum Lure Weight (oz) | 2 oz |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Grip Material | Composite |
| Handle Type | Split Grip |
| Number of Guides | 5 |
| Number of Pieces | 2 |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |