This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Apr 03
Only 4 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Combo Tip Pack for Weller's 9400PKS soldering gun includes Rope Cutting Tip (RCT) and two (2) Soldering Tips (7135W). These are optimally used for heavy-duty soldering, and cutting applications including those involving: heat sinks, ground plans, metal art, and plumbing. Soldering wire connections should be less than 4AWG ⌀ 0.20.
To be used with 9400 Soldering Guns
Designed for heavy-duty soldering and cutting applications
Set includes 1 x RCT Rope Cutting Tip and 2 x 7135W Soldering Gun Tips
| Part Number | WLTS9400 |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 0.32 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.01 ft |
| Assembled Height (in) | 0.13 in |
| Assembled Length (cm) | 10.50 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.34 ft |
| Assembled Length (in) | 4.13 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.23 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.51 lb |
| Assembled Width (cm) | 5.00 cm |
| Assembled Width (in) | 1.97 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 50.00 mm |
| Number of Pieces | 3 |
| Package Depth (cm) | 13.10 cm |
| Package Depth (in) | 5.16 in |
| Package Height (cm) | 0.59 cm |
| Package Height (in) | 0.23 in |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (lb) | 0.07 lb |
| Package Width (cm) | 7.15 cm |
| Package Width (in) | 2.81 in |
| Primary Colour | Silver |
| Primary Material | Steel |
| Product Model Number | 0587127 |
| Soldering Accessory Type | Accessory Tips |
$95.9$100.96
