This paragraph should be hidden.
A&E Bath and Shower
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Slip into a good soak with this sleek shower door. The frameless, curved sliding door features tempered glass panels for an unobstructed view and easy entry. An acrylic base reinforced with fiberglass along with a low, anti-slip threshold ensures safe stepping while maximizing usable space within your shower. Chrome finished hardware and accessories provide a subtle, timeless look. The included drain allows water to easily exit your shower.
Valeria Curved Shower Door features an acrylic base reinforced with fiberglass
3” (7.6cm) low threshold base
Anti-slip textured base
Frameless sliding door
6 mm clear tempered glass panels
Chrome finish profiles and accessories
Drain included
| Part Number | Valeria-L |
|---|---|
| Colour | White |
| Primary Material | Glass |
| Product Width (in) | 33.86 in |
| Product Height (in) | 81.10 in |
| Door Type | Sliding |
| Door Opening Position | Central |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Weight (lb) | 138.9 lb |
| Package Width (in) | 35.83 in |
| Package Depth (in) | 80.71 in |
|---|---|
| Package Height (in) | 5.12 in |
| Package Weight (lb) | 165.35 lb |
