This paragraph should be hidden.
Urban Bathe
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
An elegantly simple addition to your washroom, the Urban Bathe Rio II undermount stone vanity features solid wood cabinetry and a removable drawer organizer for a tidy countertop. The artistic design allows you to enhance your washroom's style with this simply elegant piece, perfect for those seeking a touch of modern sophistication to complement their contemporary home.
Rio II 36" (91.4 cm) Bathroom Vanity with Drawer Organizer features a premium solid hardwood frame with high quality plywood panel construction for a sturdy cabinet
Removable drawer organizer (1 drawer) for easy organization to cut down on clutter
Two coats of premium paint, two coats of water and scratch-resistant enamel for a durable, rich cabinet finish
Blum BluMotion soft-closing drawer glides
Vanity comes pre-assembled
Adjustable legs to eliminate wobble on uneven floor
Engineered stone countertop with matching backsplash
Countertop drilled for single hole faucet (faucets not included)
Rectangular under mount ceramic sinks (pre-installed)
Faucets, pop-up drain and mirror not included
Polished chrome handles
CUPC certified sink, CARB2 compliant
cUL and cETL certified
Colour: Oxford Grey
| Part Number | ROII36OG |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Material(s) | Solid Wood, Marble |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 188 lb |
| Advanced Features | Assembly Not Required, Easy Assembly, Multi Storage |
| Product Use(s) | Vanity, Cabinet, Drawers |
| Assembled Height (in) | 34.75 in |
| Assembled Depth (in) | 22 in |
| Assembled Width (in) | 36.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 188.0 lb |
| Package Height (in) | 45.00 in |
|---|---|
| Package Depth (in) | 26.00 in |
| Package Width (in) | 39.00 in |
| Package Weight (lb) | 198.00 lb |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Colour | Grey | Grey | White | Grey | |
| Material(s) | Solid Wood, Marble | Solid Wood, Marble | Solid Wood, Marble | Solid Wood, Marble | |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 188 lb | 188 lb | 244 lb | 327 lb |
