This paragraph should be hidden.
Urban Bathe
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The bathroom vanity is constructed from solid hardwood with plywood panel for a durable cabinet. The vanity is blend of both contemporary and classical pattern highlighting the Shaker style construction for an aesthetic finish. The bathroom vanity is built for the present-day bathroom needs with its removable organizer and drawers that gives you ample storage space, to its built-in power outlet that provide power to various electric devices.
Jake 75" (190.5 cm) Bathroom Vanity with Drawer and Cabinet Organizer features a solid birch hardwood frame with high quality plywood panel for a sturdy cabinet
Blum BluMotion soft-closing drawer glides
Two coats of premium paint, two coats of water and scratch-resistant enamel for a durable, rich cabinet finish
Patented foldable kick-plate
Shaker-style doors
Removable drawer organizer (1 drawer) for easy organization to cut down on clutter
Adjustable legs to eliminate wobble on uneven floor
Adjustable shelf, vanity comes pre-assembled
Polished chrome handles
CUPC certified sink
Engineered stone countertop with matching backsplash
Countertop drilled for single hole faucet (faucet not included)
Rectangular under mount ceramic sink (pre-installed)
Colour: Navy Blue
| Part Number | JK75NB |
|---|---|
| Colour | Navy Blue |
| Material(s) | Solid Wood, Marble |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 420 lb |
| Advanced Features | Assembly Not Required, Easy Assembly, Multi Storage |
| Product Use(s) | Vanity, Cabinet, Drawers |
| Assembled Height (in) | 35.00 in |
| Assembled Depth (in) | 22 in |
| Assembled Width (in) | 75.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 420.0 lb |
| Package Height (in) | 46.25 in |
|---|---|
| Package Depth (in) | 25.50 in |
| Package Width (in) | 78.50 in |
| Package Weight (lb) | 430.01 lb |
