Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.














Urban Bathe
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Urban Bathe
This dresser style vanity reinvented for an elegant vibrant bathroom decor. It embodies a stylish modern era design. The sturdy vanity is crafted from the finest hardwood for a luxurious design finish that complements any bathroom style. This vanity is the perfect choice for a classic yet trendy bathroom vibe with its featured technological design to its space conscious storage unit that offers a fully functionally piece from its removable organizers to its fully integrated power outlet.
Flynn 42" (107 cm) Bathroom Vanity with Drawer Organizer features a premium solid hardwood frame with high quality plywood panel construction for a sturdy cabinet
Removable drawer organizer (1 drawer) for easy organization to cut down on clutter
Two coats of premium paint, two coats of water and scratch-resistant enamel for a durable, rich cabinet finish
Blum BluMotion soft-closing drawer glides
Vanity comes pre-assembled except minor assembly required for legs
Adjustable legs to eliminate wobble on uneven floor
Engineered stone countertop with matching backsplash
Countertop drilled for single hole faucet (faucets not included)
Rectangular under mount ceramic sinks (pre-installed)
Faucets, pop-up drain and mirror not included
Tilt-out drawers
Matte black handles
CUPC certified sink, CARB2 compliant
Colour: Oxford Grey
| Part Number | FA42OG |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Material(s) | Solid Wood, Marble |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 222 lb |
| Advanced Features | Assembly Not Required, Easy Assembly, Multi Storage |
| Product Use(s) | Vanity, Cabinet, Drawers |
| Assembled Height (in) | 35.00 in |
| Assembled Depth (in) | 22 in |
| Assembled Width (in) | 42.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 222.0 lb |
| Package Height (in) | 39.00 in |
|---|---|
| Package Depth (in) | 26.00 in |
| Package Width (in) | 46.00 in |
| Package Weight (lb) | 231.99 lb |